Uprawnienia, jakie potrzebujesz do prowadzenia pojazdów z naszej oferty 0
Uprawnienia, jakie potrzebujesz do prowadzenia naszych pojazdów

Czy do prowadzenia wolnobieżnego pojazdu elektrycznego wymagane jest posiadanie prawa jazdy?
Często spotykamy się z pytaniem jakie uprawnienia potrzebne są do kierowania pojazdami elektrycznymi z naszej oferty.
W myśl obowiązujących przepisów pojazd wolnobieżny to pojazd, którego prędkość maksymalna nie przekracza 25 km/h.

By legalnie poruszać się po drogach publicznych kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii B, oraz pojazd musi mieć ubezpieczenie OC i być wyposażony w pełne oświetlenie drogowe (światła pozycyjne, mijania, kierunkowskazy, światło STOP).
Dodatkowo taki pojazd powinien być wyposażony w tablicę wyróżniającą umieszczoną z tyłu pojazdu.
Tablica wyróżniająca (trójkąt ostrzegawczy) powinna być umieszczona tak, aby jej dolna krawędź nie była niżej niż 500 mm, a górny wierzchołek - nie wyżej niż 1500 mm od powierzchni jezdni; jeżeli konstrukcja pojazdu uniemożliwia zachowanie tej wysokości - dopuszcza się 2500 mm.
Pojazd wolnobieżny powinien być również wyposażony także w tabliczkę o wymiarach nie mniejszych niż 25 x 15 cm, którą należy umiejscowić na prawym boku pojazdu, podając imię i nazwisko (nazwę) właściciela pojazdu oraz jego adres; jeżeli jeden właściciel posiada kilka pojazdów, na tabliczce należy dodatkowo umieścić numer kolejny pojazdu.

To tyle jeśli chodzi o wymagania, jakie musimy spełnić, by legalnie poruszać się pojazdem wolnobieżnym po drogach publicznych.

Skąd przeświadczenie, że małymi pojazdami można poruszać się bez prawa jazdy?

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Polsce - osoby urodzone przed 1995 rokiem mogą poruszać się bez prawa jazdy tylko motorowerem.
Do niedawna w Polsce obywatele, którzy ukończyli 18 rok życia mogli poruszać się motorowerami bez posiadania uprawnień (prawa jazdy). W 2013 roku przepisy te się zmieniły. Kierujący takim pojazdem musi posiadać minimum prawo jazdy kategorii AM.

Według ustawodawcy motorowerem jest pojazd również trójkołowy.

Chcąc prowadzić czterokołowiec (mikrosamochód z homologacją L7e) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub wyższej (B lub A). Sytuacja ta spowodowała problemy w interpretacji przepisów i niewłaściwe przeświadczenie, że można taki samochód prowadzić bez prawa jazdy.Bibliografia:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
  • USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl